kontakt@pavet.pl 22 308 02 00 pn-pt: 8.00-20.00 sob: 10.00-15.00

Kaszel kenelowy atakuje psy!!!

Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli, popularnie nazywane kaszlem kenelowym jest najczęściej występującą chorobą zakaźną psów, której głównym objawem jest kaszel. Choroba wywoływana jest przez kilka czynników zakaźnych, m.in. Adenowirus typu 2wirus Parainfluenzy typu 2 oraz bakterię Bordetella bronchiseptica. Najczęściej spotyka się zakażenia mieszane, jednak w grę wchodzić może kilka innych patogenów. Powodują one miejscowe zakażenie dróg oddechowych, uszkodzenie nabłonka, a w konsekwencji zapalenie tchawicy i oskrzeli.

Występowanie choroby
Choroba dotyczy zwierząt w każdym wieku i wbrew nazwie nie dotyczy tylko skupisk psów (wystaw, schronisk, hodowli). Jest ona wysoce zaraźliwa i często dotyka także zwierzęta trzymane w domach pojedynczo (one także są wyprowadzane na spacery i kontaktują się z innymi psami) Kaszel kenelowy przenoszony jest drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt z wydzieliną z nosa lub wykasływaną wydzieliną oskrzelową. Ze względu na długą przeżywalność Adenowirusa typu 2 poza organizmem, nie istnieje możliwości zarażenia pośredniego, czyli bez kontaktu z chorym osobnikiem, a jedynie z jego wydzielinami, które przynieść można także do domu na butach czy ubraniu!
Zachorowania wykazują pewną sezonowość i najczęściej spotyka się je wiosną, jesienią, zimą. Szybko szerzą się wśród psów i często cała okolica psów pokasłuje jednocześnie.

Objawy
Choroba zaczyna się gwałtownie. Najczęstszym objawem jest suchy, męczący, uporczywy, napadowy kaszel, któremu towarzyszyć może krztuszenie się, a nawet wymioty. Często właściciele zgłaszają się do Naszego gabinetu przeświadczeni, iż „coś stanęło psu w gardle”. Dodatkowo może pojawić się gorączka, posmutnienie, spadek apetytu. Często pojawia się także katar oraz wypływ z oczu, najczęściej bezbarwny, surowiczy. Kaszel może trwać nawet przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. U szczeniąt, a także starszych lub osłabionych psów może dojść do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc. Powikłania te w niektórych przypadkach mogą okazać się śmiertelne.

Leczenie
Ważne, by ograniczyć kontakt z innymi zwierzętami, wysiłek oraz zapewnić ciepło (zmiany temperatury, jak i ruch, ekscytacja prowokować mogą napady kaszlu). Dodatkowo warto, by woda i jedzenie podawane były w temperaturze pokojowej lub nawet lekko ciepłe. Czasami ze względu na podrażnianie gardła podczas jedzenia zwierzęta lepiej tolerują miękki pokarm.
Bardzo często jednak kaszel jest bardzo męczący zarówno dla psa, jak i dla jego właścicieli, zalecamy wtedy jak najszybszą wizytę w gabinecie weterynaryjnym! Warto wprowadzić środki immunostymulujące, czyli podnoszące odporność organizmu. W przypadkach męczącego kaszlu wskazane jest podanie antybiotyków oraz leków przeciwzapalnych. Jeśli kaszel jest suchy, stosować można leki przeciwkaszlowe, które zaleci lekarz weterynarii.

Zapobieganie chorobie
Ze względu na łatwość przenoszenia drogą kropelkową jedyną metodą ochrony przed tą powszechną chorobą jest stosowanie szczepień ochronnych. W szczepionce, która najczęściej podawana jest szczeniętom jako ostatnie szczepienie- DHPPi, skojarzone są wirusy nosówki, parwowirozy, parainfluenzy i adenowirus typu 2. Szczepionki te nie są jednak w pełni skuteczne w kontekście kaszlu kenelowego, ale łagodzą jego przebieg. Szczepienie iniekcyjne podać należy w trzeciej turze profilaktyki szczepień przeciwko chorobom zakaźnym u szczeniąt (w wieku 12 tygodni), następnie powtarzać co roku.

W ostatnich tygodniach bardzo dużo psów trafia do Naszego gabinetu z kaszlem! Nie bagatelizuj tych objawów!
Nie zwlekaj z wizytą, już dziś uchroń psa przed męczącym kaszlem kenelowym!