kontakt@pavet.pl 22 308 02 00 pn-pt: 8.00-20.00 sob: 10.00-15.00

Jak pobrać mocz do badania od psa ?

Pobranie moczu od psa jest zazwyczaj dość łatwe i nie powinno sprawić większych kłopotów. Przed wyjściem na spacer należy zaopatrzyć się w sterylny pojemniczek na mocz (do odbioru w Naszym gabinecie lub do kupienia w aptece).

Mocz pobieramy od zwierząt podczas mikcji naturalnej (najlepiej z tzw. strumienia środkowego czyli po oddaniu kilku pierwszych ml moczu, w celu przepłukania cewki moczowej z flory bakteryjnej). Minimalna ilość moczu do badania to 2-3ml.

psa samca, gdy tylko zwierzę podniesie tylną łapę podstawiamy pojemnik i czekamy aż się napełni. Przy tych czynnościach unikamy gwałtownych ruchów, aby nie przestraszyć zwierzaka.

suczki, gdy kucnie do oddania moczu, podstawiamy łyżkę wazową- chochelkę lub płaskie naczynie np. talerzyk lub miseczkę (wcześniej umytą, wyparzoną w gorącej wodzie i osuszoną), a następnie zlewamy mocz do jałowego pojemnika. Ten sposób sprawdza się u zwierząt, które przerywają siusianie czując lub widząc manipulacje przy tylnej strefie.

Jeśli nie jesteśmy w stanie pobrać moczu w ten sposób, istnieje jeszcze możliwość ręcznego opróżnienia pęcherza moczowego przez lekarza weterynarii, cewnikowania zwierzęcia lub nakłucia pęcherza, jednak są to metody bardziej inwazyjne i mniej przyjemne dla zwierzęcia.

Pobraną próbkę należy jak najszybciej dostarczyć do Naszego gabinetu weterynaryjnego– badania wykonujemy na miejscu. Mocz powinien być zbadany do 2 godzin po pobraniu. Można przechować go w lodówce najwyżej do 4 godzin, choć wtedy wyniki mogą być mniej wiarygodne niż w przypadku badania próbki świeżej.